Home » פתרונות דיור לקשישים

פתרונות דיור לקשישים

אצל קשישים המתקשים בתפקודם עולה לעתים קרובות השאלה לגבי פתרון הדיור העדיף עבורם. האם להישאר בבית עם עזרה של מטפל או מטפלת והכשרת הבית לנוחותו של הקשיש? האם לעבור לדיור מוגן או לבית אבות?

ההחלטה קריטית וקשה, וכוללת את מצבו התפקודי והרפואי של הקשיש, צרכיו ורצונותיו, ואת היכולות הכספיות של הקשיש ומשפחתו. להלן תובא סקירה של פתרונות הדיור השונים והמאפיינים של כל פתרון.

מגורים בבית תוך התאמת הבית לצרכי הקשיש

קשישים רבים מעדיפים להישאר בביתם ובסביבה המוכרת להם. במצב זה יש צורך פעמים רבות להיעזר בשירותים של מטפל סיעודי. המטפלים הסיעודיים נחלקים למטפלים ישראליים העובדים לרוב מספר שעות מוגבל ביום או בשבוע, או לעובדים זרים העובדים סביב השעון ולרוב גם מתגוררים בבית הקשיש. במקרים המצריכים שיקום נקודתי קצר טווח, ניתן להעסיק אחות פרטית סיעודית, הניתנת בסיוע מימון קופות החולים למחזיקי הביטוחים המשלימים.

בנוסף יש להתאים את הבית לצרכי הקשיש:

 • התקנת מעקה לאורך הקירות, במקלחת ובשירותים, למניעת החלקה ונפילה.
 • רכישת מיטה מתאימה, אורטופדית או מתכווננת.
 • לעתים יש צורך בהרחבת המעברים והפתחים כדי שיתאימו למעבר של כיסא גלגלים, או התאמת חדר האמבט והמקלחת לקשיש על ידי בניית מקלחון המתאים לישיבה או רחב מספיק לכניסה של כיסא גלגלים.

פתרון של מגורים בבית יכול להקיף את צרכי הטיפול הפיזיים, אך לרוב אינו נותן מענה לצרכים החברתיים, לבדידות ולשעמום שהם חלק מן החיים של קשישים בביתם. פעמים רבות קשישים ומשפחות המחליטים על צורת מגורים זו בוחרים גם לשלב את הקשיש במסגרת של מועדון לקשיש שם יזכה בפעילויות חברה והעשרה.

דיור מוגן

מסגרת של דיור מוגן זו מסגרת ביניים בין מגורים בבית למגורים בבית אבות. אמנם, הקשיש עוזב את ביתו ועובר למסגרת אחרת, אולם בדרך כלל בדיור מוגן הוא זוכה לדיור בתנאי פרטיות. מסגרות אלה בנויות מיחידות דיור המעוצבות כדירה קטנה. בדירה זו מקיים הקשיש חיים עצמאיים: מבשל, מעצב לפי טעמו, ויוצא לסידוריו ועיסוקיו.

מסגרות של דיור מוגן עשירות בהיצע חיי החברה ותכניות הבידור וההעשרה שהן מציעות לדיירים: בריכת שחיה, מופעי בידור ותרבות, חוגים וטיולים הם רק חלק מהמבחר ממנו נהנים הדיירים. דיור מוגן מתאים לקשישים עצמאיים ומתפקדים ולרוב אינו מקבל קשישים סיעודיים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם במהלך השהות של הקשיש בבית הדיור המוגן הוא יזדקק למטפל. צוות המקום מוגבל ואינו מעניק טיפול סיעודי מלא. מסגרות של דיור מוגן הן לרוב יקרות. המדינה אינה מסבסדת או מממנת מסגרות אלה, כך שדיור מוגן מתאים בעיקר לקשישים בעלי אפשרויות מימון.

שירות חדש וייחודי בשם דיור מוגן בבית מאפשר לבני הגיל השלישי ליהנות מהבית ומסביבת המגורים המוכרת ממגוון השירותים אשר ניתנים במסגרת של הדיור המוגן כמו שירותי רפואה, פעילויות פנאי, אירועים ומפגשים חברתיים, שירותי ניקיון ותחזוקה, התאמת הבית לצורכי הקשיש, שירותי הסעדה ועוד.

בית אבות

בית אבות זו מסגרת כוללנית מוסדית המספקת את כל סוגי השירותים שהקשיש זקוק להם:

 • טיפול, מעקב והשגחה רפואית
 • טיפול סיעודי הכולל: מקלחת, סיוע בתחום הטיפול בהפרשות כגון החתלה ושמירה על היגיינה.
 • טיפול של עובדת סוציאלית
 • אספקת כל הארוחות
 • שירותי כביסה
 • חיי חברה
 • פעילויות תרבות והעשרה
 • שירותי אבטחה מסביב לשעון

בית אבות ערוך לקבל קשישים בכל המצבים מעצמאים ועד סיעודיים וסיעודיים מורכבים. הוא ערוך להתדרדרות זמנית או קבועה במצבו התפקודי של הקשיש, והתדרדרות כזו אינה דורשת חיפוש חלופת מגורים חדשה. בבית אבות ימצא הקשיש מטפלים הדוברים בשפתו והערוכים לספק מענה ועזרה לכל צרכיו.

החסרונות של בית אבות הם:

 • שינוי סביבת המגורים, עזיבת הבית והסביבה המוכרת, דבר העלול לגרום למשבר.
 • אובדן הפרטיות, מאחר וברוב בתי האבות החדרים משותפים ליותר מקשיש אחד.
 • עלות יקרה: בתי אבות הם הוצאה כספית כבדה. בחלק גדול מהמקרים הם מחייבים את מכירת הבית או לקיחת הלוואה כגון משכנתא הפוכה. קשישים הזכאים לכך יכולים לקבל סיוע במימון בית אבות מהמדינה.

בחירת חלופת המגורים עבור הקשיש הינה החלטה משמעותית, וחשוב לשקול החלטה זו בכובד ראש. להרחבה בנושא: עובד זר או בית אבות – השיקול החברתי

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715472

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר