Home » טיפול סיעודי – ממטפל זר ועד בית אבות

טיפול סיעודי – ממטפל זר ועד בית אבות

קשישים ובני משפחתם הנמצאים במצב של קושי בתפקוד היום יומי הבסיסי, מתלבטים לגבי חלופת הטיפול הטובה ביותר עבורם. האם להיעזר במטפל או מטפלת עובדים זרים? האם לשכור את שירותיה של מטפלת ישראלית או האם לעזוב את הבית ולעבור לבית אבות? איך יודעים מה היא החלופה הטובה ביותר עבור הקשיש?טיפול סיעודי

בחירת החלופה הטיפולית המתאימה הינה החלטה קריטית ומשמעותית. ההחלטה צריכה להתבסס על מצבו של הקשיש, צרכיו, והמשאבים העומדים לרשות המשפחה. להלן יובאו המאפיינים, היתרונות והחסרונות של כל חלופה.

מטפל או מטפלת ישראלים

מטפל או מטפלת סיעודית ישראלית יעבדו לרוב מספר שעות מוגבל ביום. מטפלים אלה ניתן לקבל דרך חוק סיעוד, או לחילופין לשכור באופן פרטי דרך חברת כוח אדם. היתרון הראשון של מטפלים אלה הוא השפה. כאזרחים ישראלים, רוב הקשישים הזקוקים למטפל, הם דוברי עברית.

גם אם מדובר בעולים חדשים דוברי רוסית או אמהרית ניתן למצוא להם מטפלים ישראלים הדוברים בשפתם. נושא השפה הוא חשוב ומשמעותי עבור המטופלים. כך יוכלו לבקש מהמטפל עזרה, לספר מה מציק להם, כאשר המטפל מבין אותם ויכול לספק להם במקום את הסיוע הדרוש.

השפה חשובה גם לתקשורת ולהפגת הבדידות. קשישים סיעודיים הסגורים כל היום בביתם סובלים מבעיית בדידות. כניסתו של המטפל הביתה והאפשרות לשוחח עמו, מפיגות את תחושת הבדידות ומסייעות לשיפור מצב הרוח של האדם הנזקק. מטפל ישראלי גם בקיא בהלכות השירותים השונים אליהם הוא צריך ללוות לעתים את המטופל שלו: קופת חולים, ביטוח לאומי או מקומות אחרים. בכך הוא יכול לסייע למטופל ולהקל עליו במקומות אלה.

החיסרון של מטפלים אלה הוא מספר שעות העבודה המוגבל. נדיר למצוא עובדים ישראלים המוכנים לגור בבית המטופל ולעבוד 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. לקשישים הזקוקים להשגחה סביב השעון, מספר השעות המוגבל של עובדים אלה אינו מתאים. לכן לקשיש כזה לא מתאים להיעזר במטפל ישראלי בבית.

עובד זר סיעודי

היתרון: מטפל זר סיעודי יכול לעבוד מסביב לשעון כל השבוע. מטפלים אלה מחפשים עבודה שתקנה להם גם מגורים ותחסוך מהם הוצאות אלה. בדרך כלל הם מוכנים לכל עבודה, גם אם היא קשה פיזית או נפשית, וזאת לעומת מטפלים ישראליים שלא תמיד יהיו מוכנים לקחת על עצמם כל עבודה. פעמים רבות גם העלות של עובדים זרים סיעודיים זולה יותר מעלותם של מטפלים ישראלים, דבר שמשמעותי מאד בשיקולי בחירת חלופת הטיפול המתאימה.

החיסרון: הבדלי שפה ומנטאליות. רבים מהעובדים הזרים מגיעים מארצות "העולם השלישי", ממדינות אסיה ואפריקה. רובם דוברים רק את שפת אמם, ומיעוטם יודעים מעט אנגלית. אופן התקשורת עמם לקוי ודל. עובדים אלה יכולים לטפל בקשיש היטב מבחינה פיזית, אך אינם יכולים להוות תחליף לחיי חברה. פעמים רבות דווקא במחיצתם מרגיש הקשיש בודד משום שאינו יכול לתקשר עמם. גם הבדלי המנטאליות אינם מאפשרים לקשיש להיעזר בעובד הזר במגעיו עם השירותים השונים.

בית אבות

היתרון: בית אבות נותן לקשיש מענה לכל צרכיו. בבית האבות יש טיפול מסביב לשעון 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. המטפלים בבית האבות דוברי עברית, ובית האבות מעסיק גם מטפלים דוברי רוסית ואמהרית כך שכל קשיש ימצא מטפל הדובר בשפתו. בבית האבות יש חיי חברה עשירים, פעילויות תרבות והעשרה כך שהקשיש לא ירגיש בודד.

החיסרון: בית אבות דורש מהקשיש לעזוב את ביתו דבר הקשה לקשישים רבים. לרוב, בתי אבות גם יקרים יותר מהחלופה של מטפל בבית.

לכל חלופה טיפולית יש יתרונות וחסרונות, ולכל קשיש תתאים חלופה אחרת: יש לשקול בכובד ראש את העלויות הכספיות של עובד זר סיעודי לעומת בית אבות ולבדוק את רצונותיו של הקשיש ושל בני המשפחה.

קראו עוד:

דחיית התביעה על ידי חברות הביטוח

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715472

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר