Home » בתי דיור מוגן

בתי דיור מוגן

סוגיית המגורים בגיל הזהב הינה סוגיה משמעותית, הדורשת השקעת מחשבה ושיקול דעת. קשיי הגיל משפיעים על היכולת להמשיך ולעסוק בעבודות הבית. כמו כן אובדן בני זוג או הזקנה עצמה מעוררים חששות מן הבדידות ומפחיתים מהביטחון של הקשישים להישאר בביתם לבדם.

מאפיינים אלה של הגיל מעוררים את השאלה האם על הקשיש להישאר ולגור בביתו, או שעליו לעבור למסגרת דיור לקשישים? לכל אחת מן האפשרויות (מגורים בבית או במסגרת דיור) ישנם יתרונות וחסרונות.

מסגרת של דיור מוגן הוקמה על מנת לשמש פיתרון ביניים המשלב בין שני פתרונות הדיור: מגורים השומרים על העצמאות והפרטיות של הקשיש בשילוב עם מתן שירותים ותחושת ביטחון. מהי מסגרת של דיור מוגן ולמי היא מתאימה? על כך במאמר שלפניכם.

היתרונות והחסרונות במגורים עצמאיים בבית

מגורים עצמאיים בבית הקשיש מאפשרים לקשיש להמשיך ולשמור על שגרת חייו בתוך הקהילה והסביבה המוכרות לו. מגורים בבית מקנים לקשיש עצמאות, תחושת שליטה ותחושת פרטיות.

עם זאת, למגורים בבית ישנם גם חסרונות בגיל הזקנה. הבית דורש אחזקה ותחזוקה שוטפים: ניקיון, בישול, כביסה ועוד. מטלות אלה הופכות קשות ומעייפות יותר ויותר בגיל הזקנה. עזרה מן המדינה ניתנת בתחומים אלה בעיקר לקשישים המוגדרים סיעודיים. אך קשישים עצמאיים אינם זכאים לרוב לעזרה זו ומוצאים עצמם מתקשים לבצע פעולות אלה בכוחות עצמם.

חיסרון נוסף של מגורים לבד בגיל הזקנה הוא פגיעה בתחושת הביטחון האישי. מקרים רבים מדי של תקיפת קשישים בביתם מפורסמים בכלי התקשורת. קשישים נתפסים על ידי עבריינים כאוכלוסיה חלשה וקלה לניצול ולפגיעה. אירועים אלה פוגעים בתחושת הביטחון של קשישים החיים בביתם.

פגיעה נוספת בתחושת הביטחון, במיוחד לקשישים אלמנים נוגעת לנושא הבדידות. קשישים שלא פיתחו לעצמם תחביבים במהלך חייהם או חיי חברה פעילים, עלולים למצוא עצמם בגיל הזקנה בודדים ואף מחוסרי מעש. עקב קשיים וחסרונות אלה של דיור עצמאי בבית בוחרים קשישים רבים שאינם מעוניינים לעבור לבית אבות, במעבר לדיור מוגן.

מהו דיור מוגן?

דיור מוגן זו מסגרת המשלבת את היתרונות של מגורים בבית עם היתרונות של המגורים בבית אבות ללא החסרונות של כל אחת מהמסגרות הללו. המוסדות המוכרים הם משען (שייכת להסתדרות), אחוזות רובינשטיין ועל רשתות מובילות נוספות המספקות פתרון דיור זה – את כל הבתים וכל הרשתות תוכלו למצוא ב- 102 מוסדות דיור מוגן

דיור מוגן זו מסגרת פרטית. כל דייר מתגורר ביחידת דיור פרטית משלו, כאשר בעצם, לפי ההגדרה, הדיירים הם כמו דיירים בבניין משותף. באופן זה יכולים הדיירים לשמור על פרטיותם ועל עצמאותם. הם מרהטים ומארגנים את דירתם כראות עיניהם, ושולטים שליטה מלאה בסדר היום שלהם.

בנוסף, מכיוון שהם בעצם חיים בדירה משלהם הם יכולים לארח קרובי משפחה בדירתם ולהמשיך ולהרגיש "בעלי בית". הדיור המוגן מספק לדיירים שירותי ניקיון ותחזוקה לדירותיהם. בחלק מן המסגרות ניתנים גם שירותי כביסה.

ברוב מסגרות הדיור המוגן ישנם רופא ואחות צמודים במשך רוב או כל שעות היממה, כך שבמצב ודייר חש ברע יש גורם רפואי שיטפל בו. מסגרת של דיור מוגן מעסיקה אנשי מקצוע רבים המומחים לתחום הזקנה, ביניהם: עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ועוד. בנוסף ניתנים שירותי אבטחה במשך 24 שעות ביממה ומקנים לדיירים תחושת ביטחון.

המסגרת גם מספקת שירותי העשרה, חברה, פנאי ובידור לדיירים. מסגרות של דיור מוגן ידועות בפעילות הענפה המתרחשת בתחומן: חוגים, הרצאות, טיולים, חגיגת החגים ועוד. חלק גדול ממסגרות הדיור המוגן מכילות מתקנים לשיפור איכות החיים של הדיירים כגון: חדר כושר, בריכה ואפילו ספא.

מסגרות של דיור מוגן הינן פרטיות ולכן אינן מסובסדות על ידי המדינה. כמו כן מסגרות אלה קולטות לרוב רק קשישים במצב תפקודי עצמאי, ולא כולן מתאימות לקשישים שהיכולת התפקודית שלהם יורדת. עוברים לדיור מוגן וזקוקים לפינוי וסידור הדירה? להרחבה: פינוי דירה לקראת מעבר לבית אבות או לדיור מוגן

ניתן להיעזר באתר דיור מוגן לאיתור בית מתאים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715472

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר